Zmiany w ustawie o ochronie przyrody
Ustawą z dnia 21 maja 2010 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2010.119.804) wprowadzono zmiany w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Zmiany te weszły w życie 20 lipca 2010 r. Zmiany w rozdziale 4 (Ochrona terenów zieleni i zadrzewień) ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody dotyczą m.in. zabiegów pielęgnacyjnych drzew.
Ustawa o ochronie przyrody, zmiany: dot. usuwanie gałęzi, kształtowanie korony, formowanie kształtu drzew
WAŻNE:
Zgodnie z art. 82 ust. 1a wymienionej ustawy zabiegi w obrębie korony drzewa na terenach zieleni lub zadrzewieniach mogą obejmować wyłącznie:
1. usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi;
2. kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat;
3. utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa.
W związku z powyższym przycięcie drzew w zakresie wykraczającym poza wyżej wymieniony, traktowane jest jako zniszczenie drzew. Działania takie dają podstawę do wszczęcia postępowania administracyjnego o wymierzenie administracyjnej kary pieniężnej za zniszczenie drzew spowodowane niewłaściwym wykonaniem zabiegów pielęgnacyjnych.
Przed przystapieniem do wymienionych zabiegów należy szczegółowo zapoznać się ze znowelizowaną Ustawą o ochronie przyrody oraz zwrócić się do Urzędu Miasta/Gminy w celu uzyskania niezbędnych informacji i zezwoleń.